Wahasz się czy zorganizować grupę na Festiwal Życia? Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości

Published On: 23 lutego, 20240

Jakie proporcje liczby chłopaków i dziewczyn w grupie są OK?

Każde proporcje są OK. Na Festiwal Życia możesz przyjechać zarówno z grupą samych chłopaków (np. ministrantów), jak i dziewczyn (np. ze wspólnoty Dzieci Maryi czy parafialnej scholi). Jednak pewna równowaga zawsze jest dobra – i w życiu, i na Festiwalu Życia. Dlatego możesz też zebrać ich wszystkich razem i stworzyć jedną wielką grupę!

Czy warto, by do grupy niepełnoletniej młodzieży zorganizować dodatkowych świeckich opiekunów i opiekunki?

W małych, kilkuosobowych grupach raczej nie będzie to konieczne. Natomiast jeśli Twoja grupa liczy kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, dodatkowi opiekunowie/opiekunki mogą być pomocni (w przypadku dziewczyn w grupie – szczególnie opiekunki). W tym celu najlepiej zaangażować starszą, pełnoletnią i odpowiedzialną młodzież.

Zebrałem chętnych na wyjazd na Festiwal Życia. Lepiej kupić bilet grupowy czy poprosić młodych, by każdy kupił sobie karnet indywidualny?

Oba rozwiązania są możliwe, oba mają swoje plusy i minusy. W przypadku biletu grupowego musisz zebrać pieniądze od uczestników oraz samemu dopełnić formalności, jednak doświadczenia innych księży i liderów wskazują, że taka grupa jest lepiej zintegrowana. W przypadku biletów indywidualnych każdy sam odpowiada za proces rejestracji i płatności, lecz w trakcie festiwalu może czuć się bardziej wolnym strzelcem niż członkiem grupy.

Pamiętaj, że osoby poniżej 18. roku życia mogą zostać zarejestrowane na Festiwal Życia wyłącznie przez pełnoletniego opiekuna/lidera w ramach biletu grupowego!

Czy muszę zgłaszać na wyjazd na Festiwal Życia do kuratorium?

Jako lider ponosisz odpowiedzialność za swoją grupę, w tym za osoby niepełnoletnie, dlatego masz obowiązek uzyskać od rodziców lub opiekunów pranych zgody na uczestnictwo w Festiwalu Życia oraz ponosisz odpowiedzialność za pobyt grupy na terenie festiwalu.

Jeśli przyjazd Twojej grupy do Kokotka nosi znamiona zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, jesteś zobowiązany dopełnić formalności względem kuratorium oświaty.

Jak wyglądają kwestie noclegowe na polu namiotowym?

Uczestnicy przywożą ze sobą własne namioty, które rozbijają na specjalnie przygotowanym polu namiotowym, gdzie zapewniony jest dostęp do toalet i pryszniców. Na polu namiotowym wydajemy też posiłki i wrzątek (patrz niżej). Warto zabrać ciepłe ubrania i porządny śpiwór!

Jak zorganizować jedzenie na polu namiotowym dla grupy?

Od wtorku do niedzieli na polu namiotowy wydajemy jeden ciepły, treściwy posiłek w trakcie przerwy obiadowej oraz zapewniamy dostęp do wrzątku dwa razy dziennie – w czasie śniadania i kolacji. Pierwszego dnia festiwalu, w poniedziałek, wydajemy jedynie wrzątek w porze kolacji.

Pozostałe posiłki organizują sobie sami uczestnicy. Niedaleko pola namiotowego działa sklep spożywczy, który zapewnia uczestnikom dostęp do artykułów spożywczych. Najżarłoczniejsi uczestnicy mogą ponadto skorzystać z restauracji, ogródka letniego czy – okazyjnie – food trucków.

Uwaga! Nie przewidujemy przechowywania produktów szybko psujących się w lodówkach, ponieważ nie jest to możliwe dla wszystkich uczestników!

Jak podzielić całą grupę na grupy dzielenia?

Nie musisz się tym zajmować. Każdy uczestnik zostanie przydzielony do odpowiedniej grupy po przyjeździe do Kokotka, w momencie rejestracji i odbioru identyfikatora.

Mam pytania do organizatorów. Gdzie znajdę numer telefonu lub adres e-mail, by od ręki otrzymać odpowiedź?

Biuro Festiwalu Życia czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Możesz skontaktować się z nami dzwoniąc na numer +48 531 890 522 lub pisząc na adres info@festiwalzycia.pl.

Jak wygląda kwestia ochrony małoletnich przed przemocą seksualną? Czy ten temat jest w ogóle brany pod uwagę?

Podczas Festiwalu Życia obowiązują standardowe zasady ochrony małoletnich. Traktujemy te sprawy bardzo poważnie. Osobą wyznaczoną do kontaktu w sprawach związanych wykorzystywaniem i przemocą seksualną małoletnich jest o. Dominik Ochlak OMI (tel. +48 502 412 390, e-mail: dominik.ochlak@niniwa.pl).

Jak załatwić sobie wolne na cały tydzień, gdy proboszcz nie chce mnie puścić, a ja chciałbym pojechać z młodzieżą na Festiwal Życia?

Jeśli problemem jest znalezienie zastępstwa za Ciebie w parafii na czas festiwalu, skontaktuj się z nami – coś wymyślimy i postaramy się pomóc! Dzwoń, pisz: o. Dominik Ochlak OMI, +48 502 412 390, dominik.ochlak@niniwa.pl.

Co zrobić, gdy młodym brakuje pieniędzy na wyjazd, ale chciałbym, aby pojechało ich wielu?

Możliwości jest wiele, więc działaj! Możesz poprosić o pomoc swojego proboszcza, zorganizować w parafii zbiórkę lub kiermasz, z którego dochód będzie przeznaczony na ten cel, bądź pomyśleć o innych nieszablonowych rozwiązaniach, jak np. internetowa zrzutka.

Jeśli potrzeby są spore, poszukaj wsparcia ze strony jednostek samorządowych, fundacji lub organizacji pozarządowych. Istnieją różne programy oferujące dofinansowanie letniego wypoczynku młodzieży lub pod kątem profilaktyki uzależnień.

Czy jako opiekun grupy muszę płacić również za siebie?

Darmowy udział w Festiwalu Życia przysługuje jednemu opiekunowi (duszpasterzowi lub liderowi świeckiemu), który rejestruje grupę minimum 25 osób. Aby uzyskać indywidualny kod zniżkowy, skontaktuj się z Biurem Festiwalu Życia – zadzwoń na numer +48 531 890 522 lub napisz wiadomość na adres info@festiwalzycia.pl. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.

Więcej informacji i szczegółów znajdziesz w niezbędniku oraz regulaminie Festiwalu Życia