Festiwal Życia – dzień 5

Published On: 28 sierpnia, 20210

Wyjdź i zaufaj!

Krzyż oraz ikona Matki Bożej – symbole Światowych Dni Młodzieży, które pielgrzymują obecnie po Polsce, i które mamy zaszczyt gościć dziś podczas Festiwalu Życia w Kokotku. Przypominają nam one, że jesteśmy częścią wielkiej wspólnoty Kościoła powszechnego, a przy nich modlili się Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. To one są niemymi świadkami przemian serc wielu młodych, którzy właśnie podczas Światowych Dni Młodzieży otworzyli się na Chrystusa.

Na porannej modlitwie, oprócz przywitania powyższych symboli, rozważaliśmy ciąg dalszy historii Abrahama. Doświadcza on, że Bóg jest wierny swoim obietnicom – wystarczy jedynie zaufać i być posłusznym Jego Słowu. Wzorem takiego zaufania jest również św. Monika – patronka dzisiejszego dnia.

Po jutrzni i śniadaniu muzyczna rozgrzewka i zaczynamy wezwaniem do Ducha Świętego i świadectwem nawrócenia Tomasza Samołyka. Dzisiejszy gość jest przykładem tego, że historia życia jest o wiele większa od historii grzechu, a w życiu każdego grzesznika pojawia się moment wyboru. Moment, w którym możemy zdecydować czy chcemy trwać w ciemności, czy przejść do światła…

Na zakończenie konferencji każdy miał okazję pomodlić się przy symbolach Światowych Dni Młodzieży – podejść, uklęknąć, podziękować za życie…

Warto również wspomnieć, że dzisiejszy dzień był ostatnim, w którym prowadzone były warsztaty. Młodzi w tych dniach mieli spore pole do popisu – mogli rozwijać swoje umiejętności artystyczne, muzyczne, taneczne, teatralne, sportowe, biblijne czy ewangelizacyjne… Niektórzy uczyli się walki mieczem, inni języka migowego, czy modlitwy ignacjańskiej. Każdy znalazł coś dla siebie!

Jak mówi Julka – jedna z uczestniczek warsztatów tanecznych: „Te warsztaty to był konkret. Otrzymaliśmy garść cennych i konkretnych wskazówek, które pomagają podnieść poziom naszych umiejętności. Była to lekcja, że w tańcu jak w życiu – trzeba dać się poprowadzić.”

Z kolei Gabriela – prowadząca warsztaty o intrygującej nazwie „Prawda, Droga i Życie” opowiada co dla niej znaczyły: „było to ogromne przełamanie barier nie tylko ludzkich, ale i duchowych. Zarówno dla mnie, jak i dla osób, które tam były – wierność w każdej postaci.”

Wszystkim, którzy włożyli swój wysiłek w ich poprowadzenie oraz przygotowanie serdecznie dziękujemy!

Na festiwalu jest również grono uczestników, którzy przyjechali tylko na jeden dzień i nie mogą uczestniczyć w warsztatach. Oni mieli dziś okazję spotkać się i wysłuchać świadectw osób osadzonych w zakładzie karnym w Sierakowie Śląskim, z którym Niniwa już od wielu lat prowadzi owocną współpracę.

Piątek to także dzień rozważania tajemnicy krzyża. Zbliżaliśmy się do niego podczas modlitwy drogą krzyżową, rozpoczynającej się od wymownych słów: „jeśli szukasz Jezusa bez krzyża, znajdziesz krzyż, ale bez Jezusa”. Poprowadził ją ks. Adam Polak z Archidiecezji Częstochowskiej, który od wielu miesięcy – podobnie jak kilku innych kapłanów z różnych diecezji – był zaangażowany w organizację festiwalu. Archidiecezję Częstochowską reprezentował również ks. Biskup Andrzej Przybylski, który przewodniczył dzisiejszej Mszy Świętej. W wygłoszonym Słowie Bożym wezwał do zaufania oraz wskazał nam na Baranka – Jezusa Chrystusa, który oddaje za mnie swoje życie i wyprowadza mnie z ciemności grzechu.

Dzisiejszy dzień bez wątpienia był dniem modlitwy i jak mówi jedno z powiedzeń: „kto śpiewa dwa razy się modli”, o czym szczególnie mogliśmy się przekonać podczas dzisiejszego wieczoru uwielbienia kończącego ten dzień. Pięknie śpiewającemu zespołowi muzycznemu – na czele z Agatą Kowal i Adamem Szewczykiem – należą się gorące podziękowania! Dziękujemy, że w trakcie trwania całego festiwalu dajecie nam przedsmak nieba.

Zakończmy relację z dzisiejszego dnia krótkim westchnieniem: „Jezu, ufam Tobie…”