Festiwal Życia 2021 – dzień 1

Published On: 24 sierpnia, 20210

Wyjdź i bądź!

Bogu nie chodzi o nic innego, jak tylko o to, byśmy żyli. (…) W tych festiwalowych dniach przez doświadczanie życia Abrahama chcemy razem z nim, dzień po dniu, wychodzić do życia. Wychodzić z tego, co nie jest życiem, co nas zamyka na życie, co nam odbiera przestrzeń do życia, co nie pozwala nam dzielić się życiem, co sprawia, że nie kochamy życia…” – tymi słowami o. Tomasza Maniury rozpoczyna się wstęp do przewodnika, który otrzymuje każdy uczestnik kolejnego Festiwalu Życia w Kokotku.

W tym roku kilkuset młodych usłyszało wezwanie Boga „Wyjdź” i pozytywnie odpowiedziało na skierowane do nich zaproszenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Archidiecezji Katowickiej i Częstochowskiej, oraz Diecezji Gliwickiej, Bielsko-Żywieckiej i Sosnowieckiej.

Nieoficjalna część rozpoczęła się już wczoraj – kiedy do Kokotka zjechali się odpowiedzialni oraz wolontariusze, którzy w najbliższych dniach czuwać będą nad obsługą techniczną wydarzenia.

W porannej modlitwie rozbrzmiały słowa: „Niech Pan rozpromieni swe oblicze nad Tobą… (Lb. 6,25)”. Jednak patrząc na deszczową aurę za oknem z trudem przychodziło zobaczenie pogodnego oblicza Boga. Natomiast warto widzieć w tym obietnicę – w języku biblijnym deszcz symbolizuje czas łaski, którą można było zobaczyć choćby na polach namiotowych – jak skomentował jeden z duszpasterzy: „Moje serce odtajało…” widząc radość i entuzjazm, z którymi pierwsi uczestnicy rozbijali w deszczu swoje namioty.

Większość dnia upłynęła na ostatnich przygotowaniach terenu festiwalu oraz na przywitaniu i rejestracji uczestników, którzy z różnych stron Polski –przyjechali do Kokotka.

Najważniejszym punktem była inauguracyjna Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk. W homilii usłyszeliśmy nawiązanie do postaci Abrahama – który w tych dniach szczególnie będzie nam towarzyszyć: „Stajemy dzisiaj jako Ci, którzy w tym Festiwalu Życia, w tej postawie Abrahama, chcemy odkryć, chcemy odczytać że my również możemy być dawcami życia. (…) Abraham kiedy odkrywa Boga – Tego jedynego i prawdziwego – wychodzi i staje się kimś przez którego inni, również i my, odczytują wartość wiary, piękno Boga i zyskują tak wiele darów. To wyjście sprawia, że tworzy się coś wyjątkowego, bo Bóg to tworzy. I to jest dzisiaj to wyjątkowe zaproszenie. I tego Wam życzę, aby ten czas przyniósł takie owoce.”

Nie mogło zabraknąć również wspólnej integracji, która poprowadzona została przez dj-a Tomasza Cichego. Cicho wcale nie było – oprócz muzycznych hitów imprezowych nie zabrakło również ogromnej belgijki, tańczonej przez wszystkich uczestników :). Zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim oraz błogosławieństwem prowadzonymi przez Prowincjała Misjonarzy Oblatów – o. Pawła Zająca.

Na koniec również odwołamy się do wspomnianego na początku przewodnika festiwalowicza: „Wyjdź i żyj. Przeżyj ten Festiwal i żyj pełnią życia.” Nawet jeśli nie możesz być osobiście w Kokotku to dla Ciebie również jest ten czas. Ty również możesz przeżyć ten festiwal – łącząc się z nami, czytając relacje, czy modląc się za wielu młodych i uczestników Festiwalu, którzy chcą doświadczać wiary i życia. Bo chodzi o to, by żyć.

Pierwsze zdjęcia znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/festiwalzycia/posts/4380991101944543