Tło festiwalu – historia z Księgi Rodzaju

Published On: 7 lipca, 20210

Co roku na Festiwalu Życia rozważamy fragment Biblii dotyczący konkretnej postaci i jej historii. Dotychczas wybór padał na Stary Testament. Tak będzie i w tym roku. Po Jouzem, Eliaszu i Noem przyszedł czas na jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych – Abrahama!

Każda historia ma swój początek. Zwłaszcza ta, która nie jest zwykłym opowiadaniem, a opisem początków wszystkiego. Historia o której chcemy ci w tym roku opowiedzieć też ma swój początek. Rozpoczyna się wraz z ożywczym tchnieniem Boga w Ogrodzie Eden. To tchnienie jest pierwszym „Wstań” wypowiedzianym człowiekowi. Bóg zdaje się mówić: „Stań się. Chcę byś istniał. Przygotowałem dla ciebie coś niesłychanego. Wyjdź z nieistnienia! Chcę byś był!”

Historia twego życia również tak się zaczęła. Bóg cię zapragnął. Wyprowadził z nieistnienia i tak jak pierwszych ludzi niesłychanie obdarował. Im dał piękny ogród, rośliny, zwierzęta. A Tobie? Ty też coś otrzymałeś. Warto zacząć od tego by zastanowić się co.

Abram najpierw opuszcza to co znane i bezpieczne, odkrywa, że jest coś więcej. Idzie w nieznane. Otrzymuje obietnicę. Gdy ma wiele, po raz kolejny musi zaryzykować wszystko co posiada i walczyć. Kiedy wypełnia się najważniejsza obietnica, Abraham musi dokonać najcięższego kroku w swoim życiu.

Hasło tegorocznego festiwalu to „Wyjdź”, czyli wezwanie, które do Abrama kieruje Bóg.

W tym roku wspólnie przejdziemy tą drogą, którą szedł Abraham. Co jest na jej końcu? Odkryj to sam!

Rozważania na tegoroczny festiwal przygotował ks. Andrzej Nackowski.