Drzewo Krzyża na Festiwalu

separator

Festiwalowy piątek przeżywać będziemy w obecności relikwii Drzewa Krzyża Świętego, czyli fragmentu krzyża, na którym oddał za nas swoje życie Pan Jezus! Wieczorem weźmiemy udział w specjalnym nabożeństwie z relikwiami.

Jak podaje tradycja w 326 roku, cesarzowa św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, udała się do Ziemi Świętej w poszukiwaniu relikwii Chrystusowych. W opuszczonej cysternie w pobliżu Golgoty znalazła trzy krzyże, z których jeden zidentyfikowany został jako narzędzie kaźni Chrystusa. Helena zidentyfikowała ów przedmiot na podstawie tabliczki z dowodem winy, napisanym w trzech językach: “Jezus Nazareńczyk Król Żydowski” (INRI). Cesarzowa podzieliła tą tabliczkę na dwie połowy, z których jedna pozostała w Jerozolimie i zaginęła podczas zdobycia tego miasta przez Persów w 614 roku, natomiast druga została przewieziona do Rzymu i umieszczona w pałacu imperatorowej Heleny, który później przekształcony został w Bazylikę Santa Croce di Gerusalemme. Od tamtej pory połowa tabliczki nieprzerwanie przebywała w tym właśnie miejscu. W 2000 roku napisy na tabliczce zostały przebadane przez trzy ekipy paleografów antycznych, specjalistów od pisma hebrajskiego, łacińskiego i greckiego. Wykluczyli oni możliwość fałszerstwa, stwierdzając jednoznacznie, że takie właśnie trzy rodzaje pisma, jakie użyte zostały na drewnie, współistniały ze sobą w obiegu jedynie w I wieku naszej ery na terenie Ziemi Świętej. Ponieważ poza Jezusem historia nie zna innego człowieka o tym samym imieniu, skazanego za ten sam czyn (uzurpację godności królewskiej, co podkreślał napis “Król Żydowski”), badacze doszli do wniosku, że tabliczka jest autentyczna.

Relikwie na co dzień przechowywane są w sanktuarium na Świętym Krzyżu k. Kielc. Chcecie wiedzieć jak znalazły się w Polsce? O tym dowiecie się już w Kokotku na festiwalu!

Rejestracja trwa. Pozostał już tylko miesiąc do końca pierwszego progu rejestracji! Zarejestruj się dzisiaj: www.rejestracja.festiwalzycia.pl

źródło: http://gosc.pl/doc/1702881.Czy-relikwie-krzyza-sa-autentyczne